October 26, 2020

Polish Times

najnowsze polskie wiadomości

Przerażający scenariusz dla Ziemi. U nas nie za gorąco, ale planeta coraz bardziej się poci [3.08.2020]

Przerażający scenariusz dla Ziemi. U nas nie za gorąco, ale planeta coraz bardziej się poci [3.08.2020]
Przez kolejne 5 lat średnia roczna globalna temperatura prawdopodobnie wzrośnie o co najmniej 1 stopień Celsjusza - prognozuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. To zły scenariusz dla Ziemi. Na razie wszak w naszym regionie będziemy się cieszyć ciepłym weekendem.To brzmi jak cisza przed burzą - po chłodniejszym i bardziej mokrym niż zwykle lipcu, początek sierpnia przyniesie stabilizację…

Przez kolejne 5 lat średnia roczna globalna temperatura prawdopodobnie wzrośnie o co najmniej 1 stopień Celsjusza – prognozuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. To zły scenariusz dla Ziemi. Na razie wszak w naszym regionie będziemy się cieszyć ciepłym weekendem.

To brzmi jak cisza przed burzą – po chłodniejszym i bardziej mokrym niż zwykle lipcu, początek sierpnia przyniesie stabilizację aury i ocieplenie, a to co nastąpi później na razie nas nie martwi. A powinno.

W sobotę Na Kujawach i Pomorzu słupek rtęci podniesie się do 24 kresek w cieniu, w niedzielę do 26-27. Od poniedziałku nów się ochłodzi – do ok. 23 stopni.

Sprawdź koniecznie

– Znów będą przemieszczać się fronty atmosferyczne, dni ciepłe przeplatać z chłodniejszymi, znów pojawią gwałtowne zjawiska, w tym burze, choć te raczej bliżej centralnych rejonów Polski – prognozuje synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. – Lato nie jest tak ciepłe jak kilka ostatnich, a to za sprawą dominujących zachodnich cyrkulacji powietrza znad Atlantyku. Ocean wpływa stabilizująco na temperaturę w tej części Europy i sprawia, że powietrze jest bardziej wilgotne.

Rafał Maszewski uważa, że po 10 sierpnia wpływ Atlantyku zmniejszy się i do Polski mogą napłynąć z południa gorące masy. I może się okazać, że będą to najcieplejsze dni w tym roku.

Jednak to, co teraz dzieje się w Polsce, czyli raczej łagodne lato, nie oznacza, że jest tak na całym świecie – generalnie jest cieplej, a w Arktyce gwałtownie topnieją lody. We wrześniu może się okazać, że pokrywa lodowa będzie rekordowo mała. Nie są to dobre wieści dla naszej planety.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych – czarne scenarius…

Czarne prognozy

Jeszcze bardziej niepokojący jest raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) z siedzibą w Genewie – średnia temperatura Ziemi jest już o ponad 1 stopień Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym (według danych z lat 1850-1900). Każdy rok w ostatnim pięcioleciu był najcieplejszym w historii pomiarów. W każdym z najbliższych 5 lat temperatura będzie najprawdopodobniej zawierać się w przedziale od 0,91 do 1,59 stopnia wyższym niż w epoce przedindustrialnej.

– Analiza wskazuje na ogromne wyzwania, jakie trzeba będzie podjąć, aby osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego w sprawie zmiany klimatu – powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. – Przypominam, że założono utrzymanie globalne

Read More