October 26, 2020

Polish Times

najnowsze polskie wiadomości

Superroznosiciele i superzakażenia. Jak ich uniknąć

Superroznosiciele i superzakażenia. Jak ich uniknąć
To, że niektórzy ludzie bardziej od innych przyczyniają się do rozprzestrzeniania chorób, obserwowano na przykład w przypadku HIV i gruźlicy. Najbardziej znanym przykładem superroznosiciela w historii była Tyfusowa Mary, czyli Mary Mallon - kucharka będąca nosicielką bakterii Salmonella typhi. Na początku XX wieku zakażała ona durem brzusznym rodzinę za rodziną, lekceważąc ostrzeżenia władz sanitarnych. Szacuje…

To, że niektórzy ludzie bardziej od innych przyczyniają się do rozprzestrzeniania chorób, obserwowano na przykład w przypadku HIV i gruźlicy. Najbardziej znanym przykładem superroznosiciela w historii była Tyfusowa Mary, czyli Mary Mallon – kucharka będąca nosicielką bakterii Salmonella typhi. Na początku XX wieku zakażała ona durem brzusznym rodzinę za rodziną, lekceważąc ostrzeżenia władz sanitarnych. Szacuje się, że za jej przyczyną zachorowało 27 osób, a trzy zmarły. Skazana na dożywotnią kwarantannę Mary do końca życia nie wierzyła, że jest nosicielką.

Wyjątkową rolę superroznosicieli zaobserwowano przy wcześniejszych epidemiach spowodowanych przez koronawirusy – SARS i MERS.

Jedna zakażona osoba i nawet kilkudziesięciu chorych

Wiele osób słyszało o współczynniku reprodukcji (R). To średnia liczba osób, którym każda zakażona osoba przekazuje wirusa. Przed lockdownem w Wielkiej Brytanii liczbę R dla COVID-19 szacowano na 2 do 3. Istnieje jednak duża zmienność co do liczby nowych przypadków, które generuje każda zakażona osoba. Opisuje ją liczba K. Im niższa wartość K, tym większa zmienność.

Jak przyznają na przykład naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology, pojęcie superroznosiciela COVID-10 jest dość nieostre, ale chodzi o osoby, które przekazały wirusa SARS-CoV-2 liczbie osób większej niż typowa. Przypadki superzakażania – gdy jedna osoba zakaża sześć, osiem czy więcej kolejnych – mają miejsce na przykład podczas wyjazdów na narty, na weselach, imprezach w

Read More